V Česku je touha vlastnit opravdu velmi silná. Proto je oproti zahraničí družstevní vlastnictví považováno za „méně hodnotnou“ formu vlastnictví. A přitom má tato forma vlastnictví řadu výhod. Stačí se jen oprostit od předsudků.
Zásadní výhodou bytu v osobním vlastnictví je především možnost s tímto bytem ze strany vlastníka volně nakládat tj. vlastník si na daný byt může vzít úvěr na zaplacení kupní ceny – většina bank totiž požaduje pro zajištění úvěru zřízení zástavy na kupované nemovitosti.
Dále byt v osobním vlastnictví může vlastník pronajímat (u družstva je potřeba souhlasu družstva).
Rekonstrukce – Byt v osobním vlastnictví lze také bez větších potíží vnitřně upravovat a rekonstruovat (samozřejmě za dodržení stavebních předpisů). U družstevního bytu s úpravami či rekonstrukcí musí souhlasit družstvo, které je skutečným vlastníkem takového bytu.
V Ostravě to zpravidla funguje tak, že u malých družstev většinou rekonstrukci moc neřeší, stačí když dáte oznámení na nástěnku, ale u velkých družstev je třeba někdy nahlásit i výměnu podlahy.
Výhody bytu v osobním vlastnictví:
Nevýhody bytu v osobním vlastnictví:
Základní informací, kterou musí každý zájemce o družstevní bydlení znát, je skutečnost, že zájemce si nekupuje družstevní byt a nestává se jeho vlastníkem. Kupuje si pouze své členství v družstvu, se kterým je spojeno právo nabyvatele na uzavření nájemní smlouvy k bytu.
Velmi zjednodušeně je též možno osobní i družstevní vlastnictví porovnat tak, že u osobního vlastnictví si kupujeme byt, avšak u družstevního bydlení si “kupujeme” nájem bytu. Na rozdíl od běžného nájmu jste však členy družstva, tudíž máte vliv na rozhodování a fungování družstva a tedy i na správu “vašeho” bytu.
I z těchto důvodů bývá nabízené družstevní bydlení často levnější než bydlení v osobním vlastnictví.
Výhody družstevního bydlení:
Nevýhody družstevního bydlení:
Položte si na misky vah nevýhody uvedené v článku s výhodami. Jsou konkrétní situace, kdy se družstevní bydlení náhle stane velmi lákavým ať už máte významně omezený rozpočet, chcete za méně peněz větší byt, nejste bonitní. Jako výhodu můžou mnozí vnímat také perfektní fungování družstev, které se postarají o dokonalou správu bytového domu. Zejména velká bytová družstva mají svůj dlouholetý profesionální aparát, včetně prověřených dodavatelů a správců, kteří efektivně a hospodárně zajišťují bytové potřeby svých členů a správu bytového fondu.
Byt v osobním vlastnictví ovšem zůstává „značka ideál“, to se asi nikdy nezmění. Nejvíc štěstí budou mít ti, kterým se podaří levně koupit, rekonstruovat a potom draze prodat – ale tady už je třeba trochu investičně zariskovat.
Na toto téma ale již příště…